Сторінки

субота, 27 жовтня 2018 р.

МОНУМЕНТ ГЕНІАЛЬНОМУ ХУДОЖНИКОВІ ЯКОВУ ГНІЗДОВСЬКОМУ



Цьогорічний жовтень став особливо пам’ятним для мешканців та гостей Чорткова, учнів і педагогів місцевої гімназії імені Маркіяна Шашкевича, адже тут святково  відкрили пам’ятник колишньому випускникові цього навчального закладу, славетному художникові ХХ століття, графіку, експериментатору, керамісту, мистецтвознавцю Якову Гніздовському (1915-1985 рр.). А ще він був потужним скульптором, іконописцем, займався виготовленням гобеленів.
Народився художник на Борщівщині, у селі Пилипче. Здобувати освіту батьки відправили майбутнього генія в Чортківську гімназію. Тут і проявився його хист до малювання. Це були замальовки людей, пейзажів, домашніх тварин. Весною 1933 року Яків був заарештований за підозрою в приналежності до нелегального гуртка. Та перевіривши його записник, присяжні пересвідчились, що Гніздовського ніщо інше не цікавить, крім мистецтва, і зняли обвинувачення.
Яків не повернувся у Чортківську гімназію, а продовжив освіту в Львівській семінарії. Саме там він активно долучається до мистецьких груп, а талант його набуває розвитку. Це помічає митрополит Андрей Шептицький, який надає Гніздовському стипендію для продовження художньої освіти у Варшавській академії мистецтв.
Дебютував художник у США, на виставці графіки 1950 року, в Міннеапольському інституті мистецтв. За дереворит «Кущ» йому було присуджено другу премію. Наступна нагорода була отримана Гніздовським через кілька тижнів на торгово-промисловій виставці штату Міннесота. Ця перемога підштовхнула митця до думки переїхати в Нью-Йорк, щоб займатись лише мистецтвом. Творче  життя Яків Гніздовський провів за кордоном, створюючи свої шедеври, які принесли йому всесвітнє визнання. Відомо, що роботи Якова Гніздовського «Зимовий пейзаж» і «Соняшник» прикрашали апартаменти Білого Дому у Вашингтоні за президентства Джона Кеннеді.
Помер митець 1985 року в США, але був перепохований в Україні 5 листопада 2005 року на Личаківському кладовищі Львова.

Ініціаторами встановлення пам’ятника в Чорткові стали члени клубу випускників Чортківської гімназії «Рідна школа», які започаткували проект #RememberYakiv і зібрали необхідні кошти для втілення ідеї увічнення пам’яті видатного земляка.
Втілили проект у скульптурну композицію із граніту, лабрадориту та сталі кияни - батько та син Михайло та Віталій Андріанові. До речі, Віталій Андріанов особисто прибув на відкриття пам’ятника та розповів про власне творіння, а також подякував за можливість відтворити постать непересічного митця у скульптурній композиції.

На урочисту подію також зібрались представники влади, дирекція школи, колишні випускники гімназії. Серед поважних гостей був заступник голови Національної спілки художників України Ігор Волощук, який подарував директору гімназії Наталії Великоборець картину від спілки та нагородив грамотами осіб, причетних до спорудження пам’ятника, де поєднані портрет графіка Якова Гніздовського, а також три авторські роботи, а саме: «Зебра», «Дерево», «Сова». Дерево обрали як символ зростання (приклад для учнів школи), сову – як символ мудрості.
До речі, 2015-й рік на Тернопільщині був проголошений Роком художника Якова Гніздовського. Цікаво, що тоді племінник графіка Яків Іванович Гніздовський, мешканець Чернівців, дизайнер і живописець, відіграв значну роль у створенні музею свого славетного родича Якова Яковича Гніздовського в Пилипчому.

Немає коментарів:

Дописати коментар