Сторінки

РОЗМОВА З ПОЕЗІЄЮ ОКСАНИ ДЯКІВ



Поетичне слово завжди чекає, щоб до нього звернулись. І тоді воно промовить на повен голос… До мене заговорили твори Оксани Дяків зі сторінок її книжок «Гармонія протилежності», «Вікно думок», «Душа тисячоліть шукає себе в слові», які на моє прохання принесла мені завідуюча місцевою бібліотекою Оксана Михайлівна Гандзюк, за що я їй дуже вдячна, адже користуюся послугами бібліотеки з 1959 року! Ми також спілкувались із бібліотекарем про книжки, подаровані мені різними авторами з їхніми дарчими написами, що для мене дуже дорого і памятно.
Виконую багато домашніх справ, значних і не дуже, а книжки Оксани Дяків знову і знову кличуть мене до себе, але є ще ночі, коли можна начитатися вдосталь. Багато чого опрацьовую детально, вдумливо, але роботи ще дуже багато, щоби написане стало мною усвідомленим, близьким, моїм новим надбанням для розумі та серця.
Знаю Оксану Дяків як редактора газети «Колос», а завдяки її книжкам можу високо оцінити працьовитість  і талант цієї людини.
Очевидно, що авторка доклала багато зусиль, наприклад, щоб написати прозову літературно-публіцистичну дослідницьку книжку «Душа тисячоліть шукає себе в слові»,  в якій матеріали про знаних письменників та митців і про рідну мову як ознаку національної ідентичності, і про борців за волю України. У віршах і прозі  літераторки – погляд на складну історію боротьби нашого народу за незалежну Україну. Я – 1940 року народження і багато пам’ятаю  та знаю про минулі прожиті роки. Читаючи написане О.Дяків, я ні в чому не можу і не хочу їй заперечити, бо мої думки, переконання співзвучні з написаним.
Особливо торкнула мою душу публікація «Магія любові до землі святої», присвячена пам’яті В. Г. Дрозда, яка написана авторкою блискуче, хвилююче, правдиво і талановито.
Ми разом із Василем Григоровичем закінчували Чортківське педагогічне училище в 1958 році. Я добре знайома з його творчістю, ми часто спілкувалися, Василь Григорович Дрозд ділився своїми творчими здобутками.
Дуже вразили мене поезії збірки «Гармонія протилежності». На очах – сльози, а в душі – сум’яття. Образи важливі, дорогі та близькі моєму серцю. Читання поезій не може бути легким чи бездумним, бо в них криється філософський поетичний образ, який треба осмислити, зрозуміти:

Жінко, нене, донечко ласкава,
В радості, у праці чи в журбі
То зринаєш, мов казкова пава,
То вербою гнешся до землі…
           («Трилика Мадонна»)

Коли вчитувалася, порівнювала, сприймала поетичні образи, запам’яталися мені вірші «Життя шліфує, наче камінь», «Мої Заліщики», «Отчий край», «Вимір часу», «Україні», «Поезією пахне осінь», «Гуцульські мотиви»,  «Злива», «Заробітчанство», «Зоря-полин», «Лесин вогонь», «Наша книга», «Пісок років», «Зрілість»… Адже такими близькими і зрозумілими стають рядки авторки для тих, хто переступив уже поріг зрілості чи навіть старості:

І що залишається, любий мій друже,
Натомість – без юності шат?
Невже порожнеча, мов голос у лузі,
А доля – фіксація дат?..

Я відкрила для себе поетесу, яка словом, пером вирізьблює метафоричні картини, цікаві й непередбачувані: «пісок років»  – біжать літа, сиплються безперервно, наче дрібний пісок; «Спраглими вустами шамотись / Спекою порепана верба»; «Сум посипався горошинами/ Із осіннього плаття журби», «Зерна доль у колосі життя», «Не заріжмо долю без ножа!» та ін.
А як ненав’язливо і логічно написані рядки, посвячені Тарасові Шевченку!

«Кобзар» Поета – мужня доля,
Письма Святого вічний код.
В нім – гнів, страждання, поступ, воля,
Нескорений і в рабстві наш народ!
(«Духовний лідер»)

Після такого вірша хочеться читати, пізнавати ще глибше й ширше творчість нашого Пророка, осмислювати його по-новому, бо Тарас Шевченко – завжди сучасний.

Не залишають байдужим також інші цікаві поетичні образи Оксани Дяків:
Карпатський дар – розкриленість, опертя
У трембітанні зболених трембіт.
І дзвонить Бог в живе буття опертя,
Склепінням душ виліплюючи світ.
(«Гуцульський світ»)

Не сприймаймо чорно-білим світ:
Кольорова гама – сонця світло…
(«Проникновенне»)

Я не прощаюся з книжками Оксани Дяків, бо хочу не раз повертатися до них, щоб переживати знову почуття глибокого естетичного задоволення від прочитаного.

У Вічності душа не вмре, не згасне,
Не втратить первозданних барв красу.
І небуттю той образ не підвладний.
В поезії його я воскрешу…

Авторка створює поезії, а я їх запрошую в свою душу… Отож, бажаю Оксані Іванівні поетичного натхнення, влучного іскристого слова, щоб і надалі запалювала читачів на добрі й благородні вчинки в ім’я торжества правди, справедливості, миру і добра для нашої України.

Ірина ЮРЧИШИН, педагог, с.Іване-Золоте

ЮВІЛЕЙ МИТЦЯ ТА ГРОМАДСЬКОГО ДІЯЧА ПАВЛА СЕМЕНОВИЧА МАМАЛИГИ



23 червня цього року знаному на Залі­щанщині, в Тернопільській області та за її межами громадському діячеві, поетові, музиканту, педагогу Пав­лові Семеновичу Мамализі виповнилось мудрих 85 років. Ця поважна дата не вплинула на силу його нескореного духу!
На жаль, роки, складні життєві обставини підір­вали його здоров’я, але справжній українець П.С.Мамалига - й нині по­лу­м'яний три­бун, дуже талановитий поет, який творить свої поезії під псевдонімом МАПАС. Павло Семенович настільки одухотворено й майстерно читає власні вірші, які знає напам’ять, що це вражає! Дивуєшся і захо­плюєшся міццю його сло­ва, як і державницькою позицією, якій він не зраджував ні­коли! Україна живе в його думках, поетичних рядках, в його серці…
Павло Мамалига народився в багатодітній сім’ї хлібороба в м.Заліщики 23 червня 1934 року. Фахову освіту здобував у Львівському політехнічному інституті на архітектурному відділі будівельного факультету,  закінчив загальнонауковий факультет Чернівецького університету, фізико-математичний факультет Івано-Франківського педінституту, диригентсько-хоровий відділ Тернопільського музучилища. Він опанував гру на фортепіано, скрипці, гітарі та інших інструментах.

Павло Семенович працював як педагог у навчальних закладах м.Заліщики та району, в Чернівецької області, Тернопільській вечірній школі та керівником хору обласної лікарні.  Під його орудою творили багато колективів – хорів, ансамблів, оркестрів. Творчі колективи успішно виступали в Тернополі, Львові, Києві, Москві. П.С.Мамалига співпрацював із закладами культури м.Тернопіль, був учасником конкурсів на кращі пісні, завойовував призові місця. П.Мамалига став членом Спілки самодіяльних композиторів Тернопільщини та літературно-мистецького клубу «Дністер».
Його поезії, пісні друкували у районних та обласних виданнях. Музичні твори  звучали на районних, обласних та республіканських сценах, по радіо, на телебаченні. Хорову поема «Каменярі» на слова Івана Франка, музику Павла Мамалиги транслювало Чернівецьке, Львівське й Київське телебачення. Пісню «Тернопіль і Слівен-брати» він написав на слова В.Вихруща, а передавало цей твір болгарське радіо. Так зростала популярність поета і композитора Павла Мамалиги, який писав під псевдонімом МАПАС.
З 1989 року П.С.Мама­ли­га є активним учасником громадсько-політичного життя нашого краю. А в 1990 році він став членом Української Гельсінської спіл­ки. Водночас митець продовжував творити. П.С.Мамалига як всебічно обдарована особистість є автором більше 500 творів, серед яких представлені вірші, поеми, пісні, ро­манси, об­робки, інструментальна музика.
Павло Семенович Ма­ма­лига ніколи не був байдужим до соціально-політичних процесів, які відбувались і тривають у нашій країні. Як учасник політичних по­дій, акцій різних років, він від­стою­вав українську державність.
Ми знаємо його як пое­та-трибуна майданів у Залі­щиках під час Рево­люції Гідності, хоча Павло Семенович Мамалига був уже тоді в поважному віці. Біографія нашого краянина, громадського діяча засвідчує: це Людина – гідна глибокої поваги!
Оксана Дяків

НЕ СМІЙТЕСЯ, ЧУЖІ ЛЮДИ!»
Встане Україна
І розвіє тьму неволі,
Світ правди засвітить,
І помоляться на волі
Невольничі діти!..
(Прикінцеві рядки вірша
Т.Шевченка
«Стоїть в селі Суботові...»)

О! Які слова пророчі
Нам, батьку-Кобзарю,
Ти лишив, щоб ми не скніли!..
Й тому їх вкладаю
В свої кличні «словодзвони».
Які шлю Вкраїні...
Тож хай, батьку, твої слова
В цих «дзвонах» полинуть.
По землі нашій змарнілій
Й додадуть нам сили,
Щоб ми Святий Заповіт Твій
Таки довершили!..
Щоб зраділи в душах й мертві,
Й живі оживились.
Й ненародженим у спадок
Скарб волі лишили!
...А поки що, моє серце,
Пульсуй-бийсь сильніше;
Пробивайсь «дзвонами» в кожне
Серце українське;
Буди в серцях клич благальний
«Послання» Шевченка,
Щоб обнялись брати й від здирць
Рятували неньку!
Вслухайсь уважно в мої «дзвони», брате,
Й добре подумай, кого обирати!..
Не чекай волі в «своїй хаті скраю»,
А йди до волі - й тебе привітає!...

МАПАС

понеділок, 3 червня 2019 р.

Підсумки діяльності вчителя образотворчого мистецтва Заліщицької державної гімназії Дяків Оксани Іванівни за 2018-2019 навчальний рік



Упродовж 2018-2019 навчального року вчитель образотворчого мистецтва Дяків Оксана Іванівна спрямовувала свою діяльність
на реалізацію таких завдань:
1)  виявлення та формування естетичних смаків гімназистів, залучення їх до участі у різноманітних виставках, конкурсах;
2)   розвиток власної методичної бази викладання образотворчого мистецтва з використанням відео та візуальних джерел;
3)  популяризація творчості місцевих митців та власних досягнень у засобах масової інформації;
4)   удосконалення професійної майстерності під час проведення методичних заходів різних рівнів.

Педагогом були організовані виставки
та участь гімназистів у конкурсах:

- гімназійна виставка «Наша творча палітра» - малюнки учнів Заліщицької державної гімназії. Представлені такі жанри: пейзаж, натюрморт, анімалістичний жанр, приклади петриківського та косівського розпису. Серед учнів, які взяли участь у виставці художніх робіт: Тарас Радзіх, Надія Заячковська, Тетяна Заячковська, Роксолана Будник, Анастасія Бойко, Віталіна Анцібор, Максим Гловацький, Анна Бегунова, Денис Диковицький, Вікторія Морозова, Анастасія Лиса, Яна Сакала, Богдан Середюк, Анастасія Чорна, Ірина Савчак, Аліна Тихоліз, Елізабет Шевченко, Анастасія Островерхова, Юлія Котузяк та ін. 
- гімназійна виставка з нагоди 100-річного ювілею з дня народження В.О.Сухомлинського, на якій представлені малюнки Мазепи Ілони (3-А). Гринишин Юлії (2-А). Дрозд Ірини (3-Б). Пельцер Єлени (3-А). Федорчук Анастасії (1 клас). Матвеєнко Вереніки (1 клас). Кузь Христини (2-А клас). Веселовської Ірини (1-Б клас). Добровольської Вікторії (3-А клас). Дзівідзінської Ганни (3-А клас). Стецької Ілони (1-Б клас). Лабунської Наталії (2-А клас). Сакали Яни (3-А клас). Кальчук Зоряни (3-А клас). Кравчук Анастасії (3-А клас);
- гімназійний конкурс ма­люн­ків «Ілю­страція до улюбленого твору педагога і пись­менника Василя Сухомлинського»;
-  творчі роботи гімназистів були представлені на районному конкурсі «Замість ялинки - зимовий букет»;
- у районному конкурсі дитячого малюнка «Не залиши свого захисника наодинці в новорічно-різдвяні свята»-2018, де переможцями стали Христина Белей (ІІ місце, молодша група, 4-Б клас), Надія Заячковська (ІІ місце, старша група, 6-Б клас);
-у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Безпека в житті – життя у безпеці»-2018, за підсумками якого гімназисти  Заячковська Тетяна, Марчак Максим та  Кузь Денис отримали подяки;
-  у V Всеукраїнському (ХV Всекримському) конкурсі учнівської та студентської творчості імені МАРІЇ ФІШЕР-СЛИЖ «ЗМАГАЙМОСЬ ЗА НОВЕ ЖИТТЯ!», присвяченому ЛЕСІ УКРАЇНЦІ. Номінація «Малюнок» (2019 рік): Белей Христина, Заячковська Надія, Середюк Богдан, Бойко Анастасія, Дронь Ангеліна, Радзіх Тарас, Присмак Анна-Марія, Заячковська Тетяна, Уколова Софія, Веселовська Ірина, Кальчук Тамара, Чорна Анастасія.

Із 12-ти учасників-учнів Заліщицької державної гімназії у 2019 році переможцями стали Середюк Богдан (1 місце, 3-Б клас), Дронь Ангеліна (1 місце, 4-Б клас), подякою відзначена Заячковська Надія (6-Б). 6 квітня у Чернівецькій обласній філармонії імені Д.Гнатюка відбувся заключний етап ювілейного V Всеукраїнського (XV Всекримського) конкурсу-фестивалю учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвячений Лесі Українці. Конкурс проводить Культурно-просвітницьке Товариство «Джерело» за підтримки Міністерства освіти і науки України, Полтавської та Чернівецької облдержадміністрацій, Федерації професійних спілок України, Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього», Центру сучасного мистецтва «Галерея на Штейнбарга» та ін. У всеукраїнській газеті «Сільський господар» за 17 квітня 2019 року опубліковано статтю про перемогу гімназистів у Всеукраїнському конкурсі «Змагаймось за нове життя!»-2019, присвяченому Лесі Українці.

- гімназійний конкурс малюнків учнів 1(5)-3(7) класів, присвячений 205-річниці від дня народження Тараса Шевченка. 12 учнів-переможців були нагороджені директором грамотами за талановиті творчі роботи, які вони представили на виставці.  У конкурсі «Мій Шевченко» взяли участь учні 1(5)-А класу: Аліна Котик, Влад Стойко, Федора Теремчук, Рената Федьків, Софія Уколова, Емма Добровольська;
учні 1(5)-Б класу: Андрій Ковалишин, Яна Стасюк, Дарина Толуб'як, Тетяна Богуцька, Каміла Абрам'юк, Ірина Веселовська, Єлизавета Стахів, Юлія Ілько, Ірина Томин, Ганна Горбачевська, Юліана Сем'яник, Софія Павлучинська;
учні 3(7) класів: Максим Базюк, Єлизавета Гембатюк, Катерина Сендецька, Анастасія Кравчук, Елізабет Шевченко;
учні 2(6)-А класу: Христина Кузь, Анастасія Ахтемійчук, Софія Кальчук та ін.

-   Конкурс космічних малюнків - Space Art Challenge, на якому були представлені малюнки Тараса Радзіха, Кальчук Софії, Заячковської Надії, Кузь Христини.


2 листопада у Заліщиках відбувся районний етап Всеукраїнської олімпіади з образотворчого мистецтва, в якому взяли участь учні Заліщицької державної гімназії (вчитель Дяків О.І.), посівши такі місця:
Гапійчук Аліна (8 клас) - друге місце; 
Хом'як Марта (9 клас) - третє місце;
Бойко Анастасія (10 клас) - перше місце;
Радзіх Тарас (11 клас) - четверте місце.

 

22 листопада 2018 року у рамках проведення районного семінару вчителів образотворчого мистецтва (було більше п’ятнадцяти педагогів із закладів освіти району та методист районного методичного кабінету Л.М.Філіповська, а також директор Заліщицької державної гімназії О.Д.Войчишин, вчителі цього закладу освіти) Дяків Оксана Іванівна, вчитель образотворчого мистецтва Заліщицької державної гімназії, провела урок на тему: «Дуальність митців: образотворче мистецтво та поезія. Настрій у пейзажі» (2(6)-А клас).  

 

29 березня 2019 року відбулося засідання районного методичного об'єднання для вчителів художньо-естетичних дисциплін «Сучасні художні техніки та їх реалізація на уроках образотворчого мистецтва». 


Популяризація творчості художників і майстрів декоративно-прикладного мистецтва рідного краю – Тернопілля та України:

До Міжнародного дня художника (перша неділя жовтня) гімназисти були на зустрічі з мисткинею Наталією Холод із смт. Микулинці, яка відбулася у Заліщицькій дитячій художній школі. На святі були досвідчені художники, викладачі художньої школи, учасники Клубу творчої молоді, від імені якого виступила його голова Лілія Вонс.
Мисткиня Наталія Холод із смт. Микулинці, авторка робіт зі шкіри, викладач Теребовлянського вищого училища культури. Наталія Зеновіївна закінчила Косівське училище прикладного та декоративно мистецтва по класу «художня обробка шкіри», а потім – Івано-Франківський університет ім.В.Стефаника.

Підготовлені публікації та розміщені на блозі про організацію:

«IV Всеукраїнське трієнале. Фолькмодерн». Автором цієї ідеї став член Національної спілки художників України, заслужений художник України, лауреат премії ім. Одарки Киселиці, уродженець села Виноградне Заліщицького району Іван Салевич;

про творчість Наталії Юрової - молодої художниці з Чорткова; Катерину Бутовську, ­майстриню-лялькарку з Більче-Золотого Борщівського району.

Упродовж навчального року педагог розмістила на власному блозі 43 методичних відеоматеріали: про жанри образотворчого мистецтва, про виконання малюнків у різноманітних техніках, про настрій у мистецтві, про традиції українського декоративно-прикладного мистецтва, про творчість відомих митців І.Айвазовський, М.Примаченко, Я.Гніздовський. Дяків О.І. підготувала та розмістила на ютубі відеофрагменти проведеного районного семінару педагогів образотворчого мистецтва, фрагменти уроків та творчих проектів учасників  заключного етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2015»: Галини Кізилової (м. Тернопіль), Вікторії Резниченко, Анатолія Лабунського.

    На святі останньго дзвоника за досягнення з образотворчого мистецтва дирекцією Заліщицької державної гімназії були нагороджені:
- вчитель образотворчого мистецтва Дяків О.І.;
- учні гімназії - переможці предметної олімпіади і творчого конкурсу "Змагаймось за нове життя!", присвяченого Лесі Українці: Анастасія Бойко, Богдан Середюк, Ангеліна Дронь.