середа, 28 листопада 2018 р.

ПУБЛІКАЦІЯ В ПРЕСІ "У СВІТІ ПРЕКРАСНОГО: РОЗВИВАТИ ТВОРЧИЙ ПОТЕНЦІАЛ КОЖНОЇ ДИТИНИ" (22 листопада 2018 року на базі Заліщицької державної гімназії відбувся семінар за участю вчителів образотворчого мистецтва понад п’ятнадцяти закладів освіти району.)

 

У СВІТІ ПРЕКРАСНОГО: РОЗВИВАТИ ТВОРЧИЙ ПОТЕНЦІАЛ КОЖНОЇ ДИТИНИ

Мистецькі дисципліни відіграють особливу роль у формуванні особистості учнів. Зокрема, образотворче мистецтво має надзвичайний потенціал для розвитку творчості дитини, естетичних почуттів, креативного мислення. Саме з метою обміну досвідом у питанні «Формування естетичних смаків школярів засобами образотворчого мистецтва» 22 листопада на базі Заліщицької державної гімназії відбувся семінар за участю вчителів образотворчого мистецтва понад п’ятнадцяти закладів освіти району.

Оксана Дяків, вчитель образотворчого мистецтва гімназії, провела сучасний відкритий урок на тему: «Дуальність митців: образотворче мистецтво та поезія. Настрій у пейзажі», вміло поєднавши поетичну й художню творчість із програмними завданнями для учнів 2(6)-А класу.

Під час уроку гімназисти мали змогу порівнювати можливості музики та пензля у передачі краси природи різних пір року на прикладі творів відомого італійського композитора А.Вівальді із циклу «Чотири пори року», а також художніх полотен видатних митців України та світу, зокрема С.Васильківського, А.Куїнджі, І.Айвазовського, О.Шовкуненка, М.Ткаченка, І.Левітана, О.Саврасова, К.Моне, П.Сезанна та ін.

Використовуючи інформаційно-комунікаційні технології, вчитель та учні глибоко аналізували колорит, колірну гаму, палітру картин, жанри образотворчого мистецтва, правила повітряної перспективи, поглиблюючи знання, які необхідні для вправного відтворення пейзажу на папері. Упродовж уроку звучали вірші Оксани Дяків з її поетичної збірки «Проростає вселенська любов» (цикл «Пори року»), які декламували учні Х.Кузь, Ю.Махніцька, А.Звоздецька, Р.Чимбур, Ю.Гринишин, А.Ахтемійчук, Н.Лабунська, С.Кальчук та В.Жирнова. Гімназисти працювали в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь», виконуючи свої творчі роботи. 


Під час відкритого уроку були також присутні директор Заліщицької державної гімназії О.Д.Войчишин та педагоги цього закладу освіти З.М.Копичинська, М.М.Бежук, В.Г.Дяків. Відбулось обговорення відкритого уроку та обмін досвідом.

Наступним етапом семінару став захоплюючий майстер-клас, який провела заступник директора з НВР школи с.Дзвиняч, учитель образотворчого мистецтва О.М.Копичинська, залучивши освітян до створення чарівних новорічних композицій власними руками у рамках підготовки до конкурсу «Зимовий букет».


 

Теоретичну частину семінару склали виступи-презентації вчителів образотворчого мистецтва: з гімназії - О.І.Дяків (формування творчих здібностей учнів засобами образотворчого мистецтва через використання інформаційних технологій та участь у творчих конкурсах) та зі школи №2 м.Заліщики - О.Д.Молодині (формування естетичних смаків школярів засобами образотворчого мистецтва).

Насичену програму семінару продовжила методист РНМК Л.М.Філіповська, надавши методичні рекомендації щодо побудови сучасного уроку образотворчого мистецтва відповідно до вимог реа­лізації нових державних стандар­тів. Учасникам семінару були запропоновані корисні сайти для ознайомлення та використання в роботі, а також оголошено нові завдання на найближчу перспективу.

За твердженням учасників семінару, кожен із них поповнив свою творчу і методичну скарбничку новими ідеями та отримав натхнення креативно працювати з дітьми й надалі, розвиваючи їхній творчий потенціал. Отже, вчителі образотворчого мистецтва, вже маючи певний досвід, зроблять свої уроки сучасними, творчими і цікавими.

(Опубліковано в газеті "Колос" (м.Заліщики) 
від 30 листопала 2018 року)

вівторок, 27 листопада 2018 р.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва “Дуальність митців: образотворче мистецтво та поезія. Настрій у пейзажі” (6 клас). Районний семінар учителів образотворчого мистецтва. 22 листопада 2018 року.


Вчитель образотворчого мистецтва

Заліщицької державної гімназії Дяків Оксана Іванівна


Тема уроку: Дуальність митців: образотворче мистецтво та поезія.

Настрій у пейзажі”

Мета:
·            дати поняття про «пейзажні настрої» на прикладі картин відомих художників-пейзажистів;
·            розширювати знання учнів про пейзаж як жанр образотворчого мистецтва; закріпити поняття «колорит», «колірна гама», «палітра»;
·            поглиблювати знання з повітряної перспективи у пейзажі;
·            формувати естетичне ставлення до природи, уміння бачити красу навколишньої дійсності;
·            розвивати естетичні почуття, художнє мислення і смак учнів, творчу уяву, фантазію;
·            розвивати творчі та композиційні навички, удосконалювати вміння працювати з художніми матеріалами;
·            підвищувати художню культуру дітей шляхом ознайомлення їх із творами мистецтва. 

Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Слово вчителя.
Закрийте очі та прослухайте музичний твір.
Звучить музика «Пори року» Антоніо Вівальді.

Запитання до учнів:
·                     Які картини ви уявляєте, прослухавши уривок музичного твору?
·                     Які почуття у вас викликає музичний твір видатного італійського композитора Антоніо Вівальді «Пори року»?
·                     Переглянемо уривки відео, які створені з використанням музики Вівальді.
·                     Як ви думаєте, якій темі буде присвячений наш урок?

ІІ. Оголошення теми уроку.

Слово вчителя.
Так, дійсно тема нашого уроку пов’язана з відтворенням картин природи. Творчість людини може бути різнобічною, різноплановою. Наприклад, природу можна зображати пензлем на папері чи полотні, як це роблять художники. Поети малюють картини віршованими рядками, а музиканти створюють свої настроєві мелодії за допомогою нот.
Якщо різні здібності поєднує одна людина, один автор, то можна вжити такий термін, як «дуальність» (двоїстість) - це гармонійне (навіть ідеальне) поєднання двох компонентів.
Водночас дві складові одного цілого можуть бути протилежними. Наприклад, поезія і проза, чорне і біле, день і ніч, вогонь і лід, теплі кольори і холодні кольори, зима і літо. Однак все ж ці дві сторони чи якості мають здатність гармонійно поєднуватись.

ІІ. Актуалізація опорних знань
·                     Запитання до учнів.
Нам треба пригадати деякі терміни образотворчого мистецтва.
Що таке пейзаж? (Пейзаж – жанр образотворчого мистецтва, що зображує природу або певну місцевість).
Опора на підручник для 6 класу. Автори:  О.Калініченко, Л.Масол. Образотворче мистецтво. Тема 4. С. 28.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Кожен художник бачить світ по-своєму і обирає ту тему або той мотив, що йому ближчий. Пейзажі бувають надзвичайно різноманітними. Мотивом пейзажу може бути місто, село, море, гори, індустріальне будівництво та багато іншого.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.     Слово вчителя з елементами бесіди
Я хотіла б продовжити наш урок літературними рядками про природу та пейзаж і запрошую учнів прочитати вірші, а також продемонструвати свої малюнки, які вони створили заздалегідь до цих поезій.

ЗОЛОТИЙ САД
Який прекрасний сад в осінню пору!
Стоять дерева зморені у нім.
Шепоче вітер яблуні знайоме 
Красуні у жупані золотім.
Виводить вітер вправні серенади,
В обіймах – сонячна теплінь.
Не чує яблуня, бо вже дрімає
Під пісню осені та шум дощів.
Убрались гори багрянцем-туманом,
І зарясніло небо від краплин.
Пливуть статечні, та печальні хмари,
І журавлів прощальний лине клин...
Курликання згасає десь далеко
І сповіщає: «Літу вже кінець…»
У шатах осінь йде по місту плавно,
Вінча дерева у бурштин-вінець... (Вірш Оксани Дяків)


ЗИМОВІ МАКИ       
Огненні маки в сонячній траві –
В хурделиці засніжених ілюзій...
Чи варт зрости їм в заскленій журбі?
Бо серця щирого самотні друзі...

Хоч крутить віхола смертельний свій танок,
Душа жива не знає супокою:
Із маків пише пензель мій вінок
Наперекір зимі упевнено рукою... (Вірш Оксани Дяків)


                   АКВАРЕЛІ
Тонкі, надніжні барви на папері,
Легкі мазки – і тіні, і акценти…
Художник творить диво-акварелі –
Життя таким, як є – штрихи-фрагменти.

Церкви – сакральні серця передзвони,
Ріка прозора, ліс старий в тумані.
Тремтить чутливий пензель… У долоні –
Ще аркуш чистий: небо на світанні…

Вода і фарби, і натхнення вітер…
Чи мало, чи багато це – не знаю.
В пастельних акварелях – думи світлі
Митця, залюбленого в душу краю… 
(Вірш Оксани Дяків)

2.     Запитання до учнів:
·                     Які картини природи, навіяні цими рядками, виникають у вашій уяві? Які образи я використала як автор цього вірша «Золотий сад» для створення поетичного опису і який вигляд вони матимуть у живописі?
·                     Які слова у вірші говорять нам про почуття й переживання автора, пов’язані з осіннім пейзажем?

3.     Слово вчителя.
Живописець ніколи не може байдуже писати пейзаж. Той чи інший куточок природи викликає в художника особливі хвилювання, пробуджує тонкі струни душі. Такий пейзаж називається настроєвим. У ньому художник не тільки зображує «портрет природи». А й прагне відтворити свої почуття, переживання.
А ви знаєте, звідки з’явилося поняття настроєвого пейзажу? Його в ХІХ столітті ввели французькі імпресіоністи. Слово «імпресіонізм» походить від фр. impression – враження. Для імпресіонізму не так важливо, що зображено на малюнку, але важливо, як зображено. Імпресіоністи першими почали ґрунтовно працювати над станом природи. Якщо за традицією художники довгі місяці, а то й роки писали картини в майстернях, то імпресіоністи, виходячи на пленер, ловили мить, передаючи своє враження від стану пейзажу, швидкими мазками писали один і той самий куточок природи вранці, вдень і ввечері.

4.     Бесіда за презентацією «Пейзаж. Настрій у пейзажі».

5.     Фізкультхвилинка.
Віє вітер нам в лице,
Захиталось деревце,
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.
Піднялось, зашелестіло,
Дрібним листям затремтіло,
Скинуло з гілок високих
Яблук п’ять червонобоких.
Спробуймо порахувать:
Раз, два, три, чотири, п’ять!

6.     Бліц-гра «Якого кольору пори року?» Робота в групах.
Для цього завдання треба використовувати акварельні фарби і добирати колір на палітрі. Кожна група отримує завдання дібрати колір до певної пори року.
Обговорення. Що ви можете сказати про колорит до пейзажів кожної пори року?

7.     Завдання: продовжіть речення…
Гармонійне поєднання кольорів у картині, її загальний колірний лад – це…   (колорит)
Опора на підручник для 6 класу. Автори:  О.Калініченко, Л.Масол. Образотворче мистецтво. С. 36.
Ряд гармонійно взаємопов’язаних відтінків кольору, що використовується в художніх творах, – це …. (колірна гама)
Опора на підручник для 6 класу. Автори:  О.Калініченко, Л.Масол. Образотворче мистецтво. С. 29.
Інструмент художника для змішування фарб або фарби,які переважають на картині, – це … (палітра)

V. Художньо-практична діяльність.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми звикли до того, що в наших будинках є календарі. Усі люди живуть за календарем, який говорить їм, коли йти на роботу або до школи, коли відпочивати, коли відзначати свята. За календарем можна порахувати, скільки днів залишилось до певної дати.
Сьогодні на уроці пропоную створити календар. Для цього треба виконати пейзаж тієї чи іншої пори року, до якої ви добирали гаму. Слід урахувати, що в кожній порі року 3 місяці і кожна має свої особливості та колорит.
Алгоритм виконання роботи поданий на картках або показаний на дошці.

2. Алгоритм виконання роботи:
1.                Чітко визначте ідею майбутньої композиції.
2.                Оберіть формат картини.
3.                Визначте необхідні зображувальні засоби.
4.                Нарисуйте предмети (об’єкти) з урахуванням віддаленості, пропорцій та характеру:
·                     Легким дотиком олівця визначте місця розташування предметів (об’єктів).
·                     Задайте розмір предметів (об’єктів) так, щоб ближчі до глядача були великими, а дальші – малими.
·                     Нарисуйте тіні від предметів  (об’єктів). Вони завжди будуть темнішими за самі предмети (об’єкти), особливо ті, що ближче до нас.
5.                Виконайте пейзаж у кольорі.
(Практичну роботу учні виконують у групах (чотири пори року – чотири групи) або парами на форматі А3.)

3. Під час виконання творчого завдання учні читають вірші Оксани Дяків про пори року зі збірки «Покоління».)

VI. Узагальнення набутих знань
Вчитель використовує презентації «Пейзаж. Повітряна перспектива» та «Спостережна перспектива».

Слово вчителя.
Пейзажний жанр живопису пов'язаний зі знаннями про перспективу.
Давайте разом пригадаємо, що таке повітряна перспектива і які її особливості. (Опора на підручник для 6 класу. Автори:  О.Калініченко, Л.Масол. Образотворче мистецтво. С. 29.)
Повітряна перспектива характеризується зникненням чіткості та ясності контурів предметів у міру їх віддалення від очей спостерігача. При цьому на дальньому плані насиченість кольору зменшується (колір втрачає свою яскравість, контрасти світлотіні пом’якшуються), глибина на картині здається світлішою за передній план.
         Малюючи пейзаж, художники вміють майстерно створювати ілюзію глибини простору, використовуючи різні способи. Перші дослідження закономірностей повітряної перспективи зустрічаються ще у Леонардо да Вінчі. Видатний художник відзначав, що віддалення предмета від ока спостерігача пов’язане зі зміною кольору предмета. Тому для передавання глибини простору в картині найближчі предмети повинні бути зображені художником в їх власних кольорах, віддалені набувають синюватого відтінку, «а найостанніші предмети, в ньому (в повітрі) видимі, як, наприклад, гори внаслідок великої кількості повітря, що знаходиться між твоїм оком і горою, здаються синіми, майже кольору повітря».
          Синява тим чистіша та ясніша, чим прозорішим і чистішим є саме повітря. Тому ми бачимо густу синяву осіннього неба,  сині контури гір і далеких лісів, синяву морів, озер, річок.  Якщо повітря просочене вологою (через туман або похмуру погоду), то небо здається молочно-сірого кольору, світлі предмети набувають жовтуватого і червонуватого відтінку, а темні — фіолетового, сірого та невизначеного, безбарвного; при цьому контури виступаючих країв пом’якшуються, заглиблення втрачають частину різкості, й загальні контури стають менш визначеними.

Контури та фарби є тим виразнішими і різкішими, чим меншою є відстань між оком і об’єктом, і, навпаки, зі збільшенням відстані фарби бліднуть і контури стушовуються, поки, врешті-решт, увесь об’єкт не зіллється в туманній далечині.

Тож природу точно списати неможливо та й не потрібно. Фарби палітри, незважаючи на їхню нібито яскравість, не можуть передавати ефектів природи, якщо їх свідомо не змусити звучати так, щоб висловити те відчуття, яке живе у свідомості художника. Колір – це потужний і активний засіб передачі настрою, ставлення до сюжету.

VІІ. Підбиття підсумків.

Презентація та оцінювання робіт учнів.
Представте, будь ласка, свої роботи.
Учні групами виходять до дошки, демонструють свої пейзажі, говорять про настрій та емоції, почуття, які вони передали у своїх роботах.

Дякую, більш детальне оцінювання та обговорення нашого календаря ми зробимо на наступному уроці.

VІІ. Домашнє завдання.

Завершіть творчі роботи, розпочаті на уроці, хто не встиг це зробити.

Візьміть графічні матеріали та аркуші паперу форматом А-4 для виконання творчої роботи наступного уроку.


Додаток 1
Поезії Оксани Дяків



БЕРІЗКА     
 
Криштальна паморозь берізку закувала.
Як наречена, неповторна  стала!
Фату мережану пустила ніжно долі
Серед братів-сестер, задуманих і голих.

Зачарувала білокора сіру тишу.
Та вітерець красуню не залишив:
Він трепетно розгладжує їй коси,
Майстерно снігом запліта волосся…



БЕРЕЗЕНЬ

Рвуть дерева натужно березневі вітри,
Горобці, наче ноти, обсіли дроти.
Сонце з хмарами водить у небі гопак,
А морзянку вистукує дятел у такт.

  
                   ТРАВЕНЬ

А повітря так пахне каштанами!
Десь зависли у небі грози.
Райські яблуні квітнуть заново.
Ловить сонце в пелюстки мімоза.

Будить птаство ріки мовчання,
І щебечуть у парках діти,
А травневе весняне світання
Материнським цілунком зігріте…


КВІТИ – ДІТИ ЛІТА

Квіти – діти літа і землі,
Соків неба сонячні причали,
Друзі й подруги для нас малі:
Вони радість й горе зустрічали.

Манять барви, запах пелюсток.
Пил дороги встелений їх цвітом.
Кожен серцю дорогий листок,
Бо приніс із дому звістку з вітром.

До голівок доторкнусь крилом
І наснажусь їхнім буйним світлом.
Засівають квіти край добром,
Щоб душі красою розговітись…


ЛІТО

Сонцелике літо!..
Половіє жито...
Край туманом вмитий.
Молоком ранковим
Сягнув виднокола,
Узявши в окови
Води та діброви –
Земленьку навколо.
Стиха трави шепчуть.
Косар косу клепче,
Сонне царство будить:
«Ідіть в поле, люди!..»



ОСІННІЙ ОБРАЗОК

Осінь, золотом оздоблена,
Шаллю-туманцем огорнена,
У садів розкішній рамі
Манить стиглими дощами.

Сипле перлами-росинками,
Горобини намистинками.
Вітер свище-співа в зливу,
Виколисуючи зиму…
 .

СНІГ

Ось і грудень. І випав сніг.
Припорошив дороги, дерева
І кружляв у повітрі, як міг:
Заперечить теплінь йому треба...

Так і в серці – то радість, то лід,
І зима поступатись не хоче.
Та життя – неперервний політ –
Смуток – й щастям осяяні очі…