середа, 24 травня 2017 р.

Зустріч із письменниками братами Капрановими у Заліщиках



Неординарний погляд

на історію та культуру

В огляді однієї із своїх книг письменники Дмитро і Віталій Капранови зазначили: «Що таке українська історія? Список князів, потім список гетьманів, потім список письменників, а між ними чорні діри у сотні років, а між ними білі плями на цілі регіони… І читати усе це, на думку класика, неможливо без брому».
І справді, для багатьох українців історія їхньої держави це мозаїка, у якій інколи важко розгледіти цілісну картину. Але як у давнину були співці-кобзарі, які доносили до людей українське слово і пісню, так і сьогодні є письменники, які проводять нас стежками української історії й традиції.
Мова піде про літературну творчість письменників братів Капранових, які 23 травня цього року, завітали у Заліщики, щоб презентувати у районній бібліотеці книгу «Забудь-річка» і, як потім виявилося, не лише її одну. То що ж таке Забудь-річка? Це – річка-символ, річка, яка протікає у пам’яті цілих держав, поколінь, родин, сімей і, зрештою, у пам’яті кожної людини.
У романі «Вершники» Юрій Яновський описав трагедію українського народу 20-х років ХХ століття, адже саме цей час бурхливим потоком відносив долі людей на різні береги, коли навіть брати з однієї сім’ї ставали ворогами, відстоюючи різні політичні переконання. На жаль, майже через чверть століття ця ситуація повторилася, і борозна Другої світової війни поорала карту України, поділивши українців, як це описано в романі братів Капранових «Забудь-річка», на різні табори: дивізія «Галичина», червона армія, УПА. Згодом радянська влада перерозподілила всіх на «білих» і «чорних», на «благонадійних» і «ворогів народу», а сім’ям не залишалося нічого іншого, як ступити у води Забудь-річки, переписати історію, а правду заховати у найвіддаленіших куточках пам’яті.

Варто розуміти, що історія держави складається з особистих історій людей, які у ній живуть, а якщо їх історії пропадають безвісти, то спотворюється колективна пам’ять народу, пошкоджується ДНК нації, що згодом призводить до внутрішнього національного конфлікту.
Саме тому брати Капранови у своїй творчості особливу увагу приділяють відновленню цієї втраченої пам’яті, повертають правду із забуття, не навішуючи ярликів «хороший» і «поганий». Так, герої роману «Забудь-річка» – це закохана пара, наші сучасники, які ведуть родинне історичне розслідування, щоб дізнатися про справжню долю своїх дідів, зрозуміти, ким вони були і за що боролися, адже від цього залежить майбутнє головних героїв роману, які можуть виявитися родичами.
Із сторінок історично-драматичного роману «Забудь-річка» читач легко і невимушено може обрати шлях до іншої фактологічної книжки авторства братів Капранових «Історія незалежності України», яка за задумом письменників є путівником по історії нашої держави. Книга побудована таким чином, що у ній простежується державність України через століття, де кожна епоха має свого героя і свої досягнення. Крім авторського викладу історичних подій, історію України розповідають герої коміксів, які цікаво передають атмосферу свого часу і заохочують до книги маленького читача. Саме у такий спосіб історія оживає, а знайомство з нею пробуджує цікавість.
Ще інша книжка «Веселих свят!», на мою думку, може бути самобутнім доповненням до «Історії незалежності України», адже долучає українців до власних культурних традицій, у доступній формі розповідає про сучасні державні, а також календарні свята і звичаї їх святкування. Крім цього, брати Капранови представили роман «Щоденник моєї секретарки», де вони описали часи Помаранчевої революції, а також двотомник «Кобзар» 2000» з містичними оповідками, забарвленими колоритом української міфології.
До речі, цікаву та пізнавальну зустріч у Заліщиках із письменниками, видавцями, публіцистами братами Капрановими, які ділилися своїми творчими доробками з читачами, природно вплітаючи у розповідь та спілкування іронічні та самоіронічні штрихи, організувала директор Заліщицької ЦБС Ольга Тракало.

Усі присутні у заповненій читальній залі районної бібліотеки мали можливість поставити запитання та придбати книжки з автографом на згадку. Брати Капранові не покинули Заліщики без пам’ятних подарунків, які їм вручили перший заступник голови РДА Р.Краснюк, міський голова А.Квач, директор ЦБС О.Тракало,  а також вихованці Заліщицького районного будинку дитячої та юнацької творчості.
Після зустрічі з письменниками залишилося враження, що у своїй літературній творчості брати Капранови роблять складне простим, адже ті теми, які, здавалося б, вимагають багатотомних праць з історії та етнографії, письменники подають у цікавому, неординарному і зрозумілому викладі для читачів різного віку, які хочуть осмислити історію і культуру власного народу і, таким чином, краще пізнати себе.

                                                                                                        Надія ДЯКІВ, член НСЖУ

вівторок, 23 травня 2017 р.

Виставка творчих робіт учнів Заліщицької державної гімназії до Дня Європи в Україні-2017

Виставка творчих робіт до Дня Європи в Україні

18 травня у Заліщицькій державній гімназії почала діяти виставка творчих робіт, присвячена Дню Європи в Україні, який відзначається щороку у третю суботу травня. Виставка, організована вчителем образотворчого мистецтва Дяків О.І., об'єднала у собі дві теми: "Єдність у різноманітті" та "Цікаві факти про країни Європи". Учні 2(6)-А, 3(7)-А і 5(9)-А, які вивчають німецьку мову як другу іноземну, долучилися до виставки, створивши постери про Німеччину. 

Учениці 2(6)-А класу Дебора В., Запорожан В. і Торська Ю. представили постер "Berlin - die Hauptstadt Deutschlands" ("Берлін - столиця Німеччини"), 3(7)-А клас продемонстрував постер "So sind die Deutschen: interessante Fakten über Deutschland" ("Ось такі є німці: цікаві факти про Німеччину"), а учениці 5(9)-А класу Розновська Л., Слободян Х. і Тракало А. подали на виставку плакат "Prominente Persönlichkeiten Deutschlands" ("Відомі люди Німеччини").
На виставці представлені також цікаві малюнки учнів 1(5)-3(7) гімназійних класів, присвячені Дню Європи в Україні.
Виставка дозволяє глибше пізнати цінності і прагнення європейських народів, а для учнів Заліщицької державної гімназії - це чудова можливість творчо проявити своє бачення країн Європи.

Блог вчителя іноземної мови Заліщицької гімназії: вивчення німецької мови та історії рідного краю: Виставка творчих робіт до Дня Європи в Україні

Блог вчителя іноземної мови Заліщицької гімназії: вивчення німецької мови та історії рідного краю: Виставка творчих робіт до Дня Європи в Україні: 18 травня у Заліщицькій державній гімназії почала діяти виставка творчих робіт, присвячена Дню Європи в Україні, який відзначається щороку ...

вівторок, 9 травня 2017 р.

Акварелі Тараса Середюка (Заліщицька державна гімназія)

Акварелі вчителя Заліщицької державної гімназії Тараса Середюка
 "Японський пейзаж"
 "Човен на березі Дністра"
 "Ранковий ліс"
 "Квіти на підвіконні"
 "Петрів батіг"
"Село на обрії"

неділя, 7 травня 2017 р.

Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "Я маю право!" - 2017

Всеукраїнський конкурс шкільних малюнків "Я маю право!" - 2017 р. проводиться з 18 квітня по 3 червня 2017 року відповідно до листа Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області з нагоди Міжнародного дня захисту дітей Координаційною радою молодих юристів України при Міністерстві юстиції України.

Участь у Всеукраїнському конкурсі шкільних малюнків «Я маю право!»
учнів Заліщицької державної гімназії Тернопільської обл.:
Прізвище, імя, по батькові конкурсанта:
Українець Софія Василівна
Назва номінації: «Малюнок. Середня група.
Індивідуальна робота»
Назва конкурсної роботи:
«Я маю право на чисте довкілля».
Прізвище, імя, по батькові конкурсанта:
Білоус Ілона Русланівна
Назва номінації: «Малюнок. Середня група.
Індивідуальна робота»
Назва конкурсної роботи: «Я маю право на свободу думки і релігії».

Прізвище, імя, по батькові конкурсанта:
Чорна Анастасія  Олегівна
Назва номінації: «Малюнок. Середня група.
Індивідуальна робота»
 Назва конкурсної роботи:
«Я маю право на захист від війни».
Прізвище, імя, по батькові конкурсанта:
Запорожан Віталіна  Василівна
Назва номінації: «Малюнок. Середня група.
Індивідуальна робота»
Назва конкурсної роботи:
«Я маю право на мирне життя».
Прізвище, імя, по батькові конкурсанта:
Дронь Ангеліна Володимирівна
Назва номінації: «Малюнок. Середня група.
Індивідуальна робота»
Назва конкурсної роботи: «Я маю право на відпочинок».
Визначено переможців регіонального етапу конкурсу шкільних малюнків «Я маю право!»
18 травня 2017 року в Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області відбулося засідання регіональної експертної комісії у Тернопільській області з проведення конкурсу шкільних малюнків «Я маю право», приуроченого до Дня захисту дітей. Всього для участі в Конкурсі подано 195 робіт. У своїх малюнках учні відобразили своє баченням на правову тематику, зокрема право на життя, освіту, медичне обслуговування, працю, відпочинок, сім’ю, піклування, вільне спілкування, свободу совісті, думки і релігії тощо.
Метою Конкурсу було сприяння формуванню у свідомості дітей позитивного образу права, правової свідомості та правової культури.
Конкурс проводився Головним територіальним управлінням юстиції у Тернопільській області спільно з Координаційною радою молодих юристів Тернопільської області при Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області.
У конкурсі взяли участь діти області різних вікових груп за такими номінаціями: Молодша група. Індивідуальна робота; Середня група. Індивідуальна робота; Старша група. Індивідуальна робота.
Також надійшло лише два колективних малюнки, у зв’язку з чим конкурс колективних робіт не проводився.
До складу регіональної експертної комісії Конкурсу увійшли: Бицюра Леонід Олексійович – заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради м. Тернополя, Тютюник Ірина Святославівна – доцент кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх викладання Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка, кандидат мистецтвознавства; Ставчинська Олена Миколаївна – викладач образотворчого мистецтва Тернопільської художньої школи імені Михайла Бойчука; Давлетов Рустам Капанович – голова Громадської організації «Арт-студія Д.Р.»; Фещин Ольга Андріївна – голова Громадської організації «Арт-студія «Смугастий кіт»»; члени Координаційної ради молодих юристів Тернопільської області при Головному територіальному управлінні юстиції у Тернопільській області, представники Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації.
Малюнки учнiв Заліщицької державної гімназії будуть представлені на виставці в Тернополі до Дня захисту дітей.

ІV Всеукраїнська дитяча мистецька акція «Мій Шевченко – Мій світ»-2017

ІV Всеукраїнську дитячу мистецьку акцію «Мій Шевченко – Мій світ» (2017 рік) проводять: Національний центр "Мала академія наук України" спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка (м.Київ). 

Секція «Мій Шевченко» містить 4 номінації:
1. Композиційне арт-фото. 
2.   Авторська ілюстрація (оригінальна ілюстрація до творів Тараса Шевченка, створена учасником).
Вимоги до подання робіт: не більше 5-ти робіт від одного учасника. Техніка – на розсуд учасника. Розміри робіт – не менше формату А3. Ілюстрації, що є копіями або варіантами робіт інших художників, участі у Мистецькій акції брати не будуть. Заборонено підписувати роботи на лицевій стороні, клеїти на неї підтекстівки (етикетки). Обов’язково потрібно зазначати ім’я та прізвище автора на звороті роботи. 
3. Рукописна книга з авторськими ілюстраціями до творів Тараса Шевченка.
4. Літературна номінація – авторське есе/оповідання на задану тему: «Шевченко – супергерой».
І етап - збір робіт - до 1 червня 2017 р.
ІІ етап - відбірний -червень-липень 2017 р.
ІІІ етап - виставка робіт та нагородження переможців - серпень-вересень 2017 р.




У жовтні 2017 року часники ІV Всеукраїнської дитячої мистецької акції «Мій Шевченко – Мій світ» (2017 рік) від Заліщицької державної гімназії отримали Подяки за підписом Д.В.Стуса, генерального директора Національного музею Тараса Шевченка. Серед партнерів - Мала академія наук України, Польський інститут (Київ) та ін.

Таким чином, за активну участь у ІV Всеукраїнській дитячій мистецькій акції для обдарованих дітей та молоді «Мій Шевченко – Мій світ» (2017 рік) Подяки отримали гімназисти, творчі роботи яких представлялись на виставці в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві: це - Бойко Анастасія, Радзіх Тарас, Дронь Ангеліна, Белей Христина, Гловацький Максим. Щиро вітаємо!






Учасники ІV Всеукраїнської дитячої мистецької акції «Мій Шевченко – Мій світ» (2017 рік) від Заліщицької державної гімназії, номінація "Авторська ілюстрація":
 Назва роботи, техніка виконання:
На панщині пшеницю жала,
Втомилася; не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина годувать. (Т.Г.Шевченко, «Сон»)
Техніка виконання – живопис.
Автор: Дронь Ангеліна, 2(6)-Б клас.  
Назва роботи, техніка виконання:
За що скородили списами
Московські ребра?? Засівали,
І рудoю поливали…
І шаблями скородили…
Спи, Чигрине, нехай гинуть
У ворога діти,
Спи, гетьмане, поки встане
Правда на сім світі. (Т.Г. Шевченко, «Чигрине, Чигрине...»)
Техніка виконання – графіка.
Автор: Радзіх Тарас, 5 (9)-В клас.
Назва роботи, техніка виконання:
Тече вода із-за гаю
Та попід горою.
Хлюпощуться качаточка
Поміж осокою.
А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми.
(Т.Г.Шевченко «Тече вода з-під явора»)
Техніка виконання – живопис.
Автор: Гловацький Максим, 2(6)-Б клас.  
 Назва роботи, техніка виконання:
На розпутті кобзар сидить 
Та на кобзі грає...
Грає кобзар, виспівує, 
Вимовля словами, 
Як москалі, орда, ляхи 
Бились з козаками... (Т.Г.Шевченко «Тарасова ніч»)
Техніка виконання – графіка.
Автор: Белей Христина, 2(6)-Б клас.
Назва роботи, техніка виконання:
Тече вода край города.
Вода ставом стала.
Прийшло дівча воду брати,
Брало, заспівало. (Т.Г. Шевченко «Тече вода з-під явора»)

Техніка виконання – живопис.
Автора: Лейко Аліна, 3(7)-Б клас.  
 Назва роботи, техніка виконання:
А весною процвіла я
Цвітом при долині,
Цвітом білим, як сніг, білим!
Аж гай звеселила. (Т.Г. Шевченко «Лілея»)

Техніка виконання – живопис.
Автора: Бойко Анастасія, 4(8)-А клас.  
 Назва роботи, техніка виконання:
Село неначе погоріло,
Неначе люде подуріли,
Німі на панщину ідуть
І діточок своїх ведуть!.. (Т.Г. Шевченко «І виріс я на чужині»)

Техніка виконання – живопис.
Автора: Бойко Анастасія, 4(8)-А клас.  

Виставка малюнків учнів гімназії у рамках Тижня безпеки життєдіяльності

Виставка малюнків учнів гімназії у рамках Тижня безпеки життєдіяльності відбулась у Заліщицькій державній гімназії з 20 по 27 березня 2017 року.



понеділок, 1 травня 2017 р.

Переможці ІІ Всеукраїнського конкурсу малюнків та плакатів "З Україною в серці"

30 квітня-1 травня 2017 року в Тернополі відбувся 11-й Чемпіонат Галичини з інтелектуально-розвиваючих ігор та мистецький колнкурсів імені Юрія Беркити, в якому взяли участь 
11 команд з Тернопільської, Одеської та Донецької областей, у тому числі три команди із Заліщицької державної гімназії ("Фенікс", "Galaxy" і "Сова").
У рамках Чемпіонату проведено 2-й Всеукраїнський конкурс малюнків та плакатів 
"З Україною в серці".
Заліщицька державна гімназія на конкурс малюнків та плакатів представила 
вісім творчих робіт учнів гімназії 
(керівник конкурсантів - вчитель образотворчого мистецтва Дяків Оксана Іванівна) серед понад 70-ти малюнків і плакатів від інших команд, а саме: 

Кравчук Анастасія - 1(5)-А клас, Анцібор Віталіна - 1(5)-А клас,
Гапійчук Аліна - 2(6)-Б клас, Заячковська Тетяна - 2(6)-Б клас, 
Розновський Назар - 2(6)-А клас, Народова Тетяна - 2(6)-А клас,
дві творчі роботи - від Чорної Анастасії - 2(6)-А клас.

   Від Голови ВДТО КРОКС О.Толстової та голови Тернопільського обласного осередку КРОКС В.Беднарчука вчитель образотворчого мистецтва гімназії Дяків О.І. отримала грамоту за організацію конкурсу малюнків і плакатів "Солдати, залишайтеся живі наперекір і обстілам, і "Градам"! у рамках  XVI Відкритого Кубку області з українських інтелектуально-розвивальних ігор УНІКУМ (26-27 березня 2017 року):


      Троє учнів Заліщицької державної гімназії отримали грамоти за призові місця в мистецькому конкурсі:
Кравчук Анастасія - ІІІ місце,
Анцібор Віталіна - ІІІ місце,
Чорна Анастасія - ІІІ місце
ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ!