пʼятниця, 18 грудня 2020 р.

Леся Українка "Мамо, іде вже зима" (До 150-річчя від дня народження видатної письменниці та громадської діячки Лесі Українки)

Верховна Рада ухвалила Постанову про відзначення на державному рівні 150-річчя від дня народження видатної письменниці та громадської діячки Лесі Українки 25 лютого 2021 року. Цей ювілей повинен об’єднати всіх нас навколо непересічного творчого спадку Лесі заради розвою української мови, культури, запалити в наших серцях «досвітні огні» справжньої любові до своєї країни, щоб 2021-й дійсно став Роком Лесі Українки. 
Леся Українка
МАМО, ІДЕ ВЖЕ ЗИМА
Збірка В дитячому крузі.
"Мамо, іде вже зима, Снігом травицю вкриває, В гаю пташок вже нема... Мамо, чи кожна пташина В вирій на зиму літає?" — В неньки спитала дитина.
«Ні, не кожна,— одказує мати,— Онде, бачиш, пташина сивенька Скаче швидко отам біля хати,— Ще зосталась пташина маленька «Чом же вона не втіка? Нащо морозу чека?»
«Не боїться морозу вона, Не покине країни рідної, Не боїться зими навісної. Жде, що знову прилине весна».
«Мамо, ті сиві пташки Сміливі, певно, ще й дуже, Чи то безпечні такі,— Чуєш, цвірінькають так, Мов їм про зиму байдуже! Бач — розспівалися як!»
«Не байдуже тій пташці, мій синку, Мусить пташка малесенька дбати, Де б водиці дістати краплинку, Де під снігом поживку шукати». «Нащо ж співає? Чудна! Краще шукала б зерна!»
«Спів пташині потіха одна,— Хоч голодна, співа веселенько, Розважає пташине серденько, Жде, що знову прилине весна».
Малюнок Юлії Зими. Леся Українка "Співець"

середа, 9 грудня 2020 р.

МИСТЕЦЬКА ПАЛІТРА ЗАЛІЩАНЩИНИ: ХУДОЖНИК ВАСИЛЬ ДЕМ’ЯНІВ

20 серпня 2020 року в Заліщиках експонувалась виставка картин Василя Дем’яніва (12.03.1949 р.-06.07.2020 р.). Василь Данилович народився і проживав у Зозулинцях – мальовничому селі над Дністром. Захоплювався малюванням ще з дитинства. Закінчив школу в рідному селі. У 1968-1972 роках навчався в художньому університеті в Москві. Працював художником-оформлювачем у колгоспі в Зозулинцях і в сусідніх господарствах району.
Талановитий художник був людиною надзвичайної скромності й доброти, мав багато нагород як лауреат багатьох конкурсів плаката, художніх творів. Василь Данилович умів розрізняти добро і зло, правду, щирість та несправжність. Чудовий майстер-художник усе це передавав у своїх картинах. Він умів тонко відчути зміст, душу того чи іншого образу, який передавав на полотні. А ще Василь Дем’янів любив садівництво, вирощував дерева. Умів прищепити молоде деревце, щоб воно добре росло. Про його саджанці знали чимало мешканців краю, бо то були найкращі сорти. І залишив він добру пам'ять по собі для багатьох людей. В.Д.Дем’янів був справжнім художником, талант мав від Бога. Його картини знали далеко за межами рідного краю. Так, у Чернівцях у 2019 році за сприяння облдержадміністрації відбулася виставка його творів. Картини були високо оцінені майстрами-художниками та відвідувачами експозиції, зокрема на¬шим земляком, який родом із села Виноградне, заслу¬женим художником України Іваном Миколайовичем Салевичем. Він побував удома у Василя Дем’яніва та ознайомився з його картинами. Усі роботи, в які Василь Данило¬вич вкладав свою душу, були виконані з великим старанням і натхненням. Від Чернівецької облдерж¬адміністрації художнику було вручено подяку-нагороду.
Коли в Заліщиках експонувалась виставка 36 художніх робіт Василя Дем’яніва, її розгорнули у фойє районного Будинку народної творчості. Ще багато авторських полотен зберігаються в приватних колекціях, бо їх дарував Василь Данилович прихильникам його творчості, оформляв духовні храми, каплиці, залишив пам'ять про себе у школах, сільській бібліотеці і в районному краєзнавчому музеї. Тоді виставку оглянули місцеві художники, педагоги, шанувальники мистецтва, громадські активісти, молодь та діти. У творчій майстерні митця - портрети, натюрморти, пейзажі, картини, пов’язані з історією рідного села, боротьбою українського народу за незалежність, постатями світової історії…
Апогеєм його мистецької діяльності стали роки від часу проголошення незалежності України. Серед картин цього періоду варті уваги полотна «Хрест січовим стрільцям», «Важкий час тюрем», «Чекання матері», «Фортеця с.Червоне», «Могила серед поля», «Явлення Богородиці», «Свята капличка», «Зозулинська Богородиця» та інші. Картина Василя Дем’яніва «Явлення Богородиці» розміщена на головній стіні у каплиці з животворною водою в Зозулинцях.
Рідному селу В.Дем’янів присвятив пейзажі «Надвечір’я», «Осінній пейзаж». Картина «Над Дністром», яку писав художник впродовж 2018-2019 років, залишилась незакінченою. З історією села пов’язані картини «Швидкоплинний Дністер», «Над Дністром», «Свята капличка», «Чекання матері». Посвяти постатям світової історії – це картини «Реріх», «Македонський», а проблеми добра і зла, любові, честі, сили духу, нескореності відображені у роботах автора «І був перший день», «Кубло змій», «Яблуко розбрату», «Тріумф і люди», «Ангели-охоронці», «У погоні». На релігійну тематику майстер пензля створив портрети святих Петра, Павла, Івана Хрестителя, Іуди, Кирила і Мефодія і ще багато художніх творів, серед яких переважають картини олійними фарбами.
Іван КОЗАК, вчитель-історик, відмінник освіти України
На фото: художник Василь Дем’янів та його картини «Кирило і Мефодій», «Святий апостол Павло», «Страшний суд».

четвер, 3 грудня 2020 р.

Урок образотворчого мистецтва у 7 класі на тему: "Архітектурні пам'ятки нашого краю"

7 клас. Образотворче мистецтво. Роздаткові картки на тему "Зимовий пейзаж". Міський пейзаж. Сільський пейзаж

Образотворче мистецтво. Зимовий пейзаж "Зима у селі. Зима у місті"

Диплом у мистецькому напрямку (номінація «Малюнок») отримав гімназист Віталій Музика за результатами участі в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Безпека в житті – життя в безпеці - 2020»

У Тернополі підведено підсумки обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Безпека в житті – життя в безпеці - 2020». Про це інформує Управління ДСНС України у Тернопільській області. Цей щорічний конкурс дитячо-юнацької творчості проводився за літературним та мистецьким напрямками з метою формування у дітей та учнівської молоді культури безпечної життєдіяльності, патріотичного виховання та привернення уваги громадськості до проблем безпеки в умовах сьогодення, а також виявлення обдарованих дітей і сприяння подальшому розвитку та підтримки юних талантів. Роботи відповідно до вимог, викладених у Положенні цього конкурсу, були надіслані в Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області.
Учні гімназії щорічно є учасниками конкурсу "Безпека в житті – життя в безпеці" в номінації "Малюнок", в якому вже отримували призові місця і подяки за активність і творчий підхід. У 2020 р. взяли участь Віталій Музика, Зоряна Кальчук, Ілона Стецька, Вікторія Морозова, Ілько Юлія (вчитель образотворчого мистецтва О.І.Дяків). Диплом у мистецькому напрямку (номінація «Малюнок») отримав гімназист Віталій Музика. Вітаємо і бажаємо нових успіхів!
Як зазначає Управління ДСНС України у Тернопільській області, цьогоріч у конкурсі взяли участь понад 240 учнів закладів загальної середньої освіти, вихованців позашкільних навчальних закладів та гуртка "Юний рятувальник", члени Всеукраїнського громадського дитячого руху "Школа безпеки" Тернопільської області віком від 6 до 18 років із 10 об’єднаних територіальних громад, 14 районів та міст Тернополя, Бережан, Кременця, Чорткова.